"שלום זכור בבית ההלוויות": ישראל שפירא חזר נרעש מסיור חנוכיות

רשמים מסיור מרתק במאה שערים: מ"אפליקציית" הפרסום של זכרון משה ועד האמנית הברסלבית, לשעבר צנחנית בצה"ל
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print

ביום השמיני של חנוכה, כשהחנוכייה דולקת בשמונה נרות בשיא אורה, סמוך ונראה לשקיעת החמה יצאנו לסיור חנוכיות בסמטאות הקסומות של שכונת זכרון משה.

ראינו את העוברים והשבים נבלעים בבתים ממהרים להתכונן למצוות היום, בסמטאות הצרות תפסנו שיחה עם הבחורים מכל ארצות הגולה, העולים ללמוד תורה בארץ ישראל בישיבת בריסק הסמוכה, ואף רקדנו במעגל סוחף ביחד איתם להודות ולהלל לריבון העולמים שזיכנו להיחלץ מהיונים הרשעים ש"התקבצו עלי בימי חשמנים וכו'".

הצצנו לשטיבל'ך המפורסם זכרון משה שלא נח לרגע מהתפילות, שם שמענו על תפילת שחרית מנחה וערבית שמתנגשות ביניהם… הבטנו בלוח מודעות המתמלא מידי חמש דקות, הבנו שהציבור החרדי – כיון שרובו מתנזר מאינטרנט וסמרטפונים – "אפליקציית" הלוח מודעות ממלאת מקום חשוב בהעברת ידיעות. המצחיק בסיפור שכיון שכל חמש דקות נתלת מודעה חדשה, אזי הזמן פרסום הינו אפסי, ויש מידי ערב שבת מאבק מי יתלה את המודעה האחרונה שתתנוסס כל השבת.

מדריכנו מוציא דף מרושל מכיסו, ומספר לנו את הסיפור המרתק הבא: פעם אחת הגעתי להתפלל והבטתי בלוח מודעות המתמלא בכל רגע נתון במודעה חדשה, ההזוי שלא הייתה מודעה אחת שלמה, החלטתי לקרוא את הכל האחת על גבי השניה, שמעו מה יצא לי…

"אברך ירא שמים מוכן ללמוד עם ילדיכם עד שידע להוציא כיסאות ושולחנות לפולין ולרוסיה, למסירה טנדר 15 מקומות לשמחות שלכם נא להתקשר, אם אין מענה נא לפנות ליארצייט של הבד"צ העדה החרדית הקמח מנופה עם אברך ירא שמים, אנו מבקשים להוציא את הרבנים הגאונים מביתכם ולזרוק את המחשבים על ראשה של אשה אלמנה צעירה שנשארה לבדה אחר האסון הנורא בהולדת התאומים שיחיו, והצדיק יהיה מליץ. הציבור מוזמן לשולם זכור בבית ההלויות שמגר בשעה 2.00 בצהריים ויתכבד בארגז בשר בקר טרי בהשגחת הוסרה ההשגחה מחנות הכל בשקל, נגד הטלפונים הלא כשרים ומיד לאחר מכן הפגנה על גזירת התימנים בראש העין, הכל בדולר!דירה פנטהוז חמש חדרים! עדשות בזיל הזול, גדולה ומשופצת עם סוכה, שבת מרוממת יחידה לזוג צעיר במחיר משקפים אחד חינם, שני תוכים של תלמיד חכם שלקה בליבו 40 שקל לפיצה 40 יום יתפללו עליך בלי טריקים ובלי שטיקים מקרר משומש שמור משעת קצירה אסור להשתמש באינטרנט, כתובתנו באינטרנט, תהלוכת ל"ג בעומר תפילת השל"ה הרבי מסאטמר איש בל יעדר תרומה חשובה להכנסת כלה לבייביסיטר שתשמור כל היום במחיר ילדינו ציפור נפשינו ,למכירה כלוב מתקפל גזירת שמד חיטוטי שכבי שומו שמים דפנות סוכה בזיל הזול עשוים מקמח ומים ללא חשש קטניות ומחה ה' דמעה מעל כל פנים נ נח נחמ נחמן מאומן"

יצאנו משטיבלך זכרון משה ומשם המשכנו דרך מאפיית אביחיל המפורסמת לבית אומנית מקומית גברת ר' בעלת תשובה שבעברה שרתה שרות סדיר בצה"ל ביחידת צנחנים, שם אנו נכנסים לארוח ביתי חם ומפנק ביום חורף מקפיא, ושומעים את סיפור חייה הבלתי יאמן של "חילוניה" מבית לחם הגלילית, שבנר שמיני של חנוכה לפני שנים רבות הרגישה אור פנימי, והחליטה לחזור בתשובה, בדרכה למאה שערים, עברה על כל המגזרים והפלגים של הציבור החרדי, ולבסוף החליטה שהיא נשארת עם תורתו של רבי נחמן, בסימן האור גובר על החושך.

כל ביתה מלא ציורים המבטאים את התגברות האור על החושך.

המבקרים שרואים את אשה שלבושה באופן זהה לנשות מאה שערים ורחוקה מאד מאד מצה"ל צנחנים ובית לחם הגלילית, שואלים אותה "מה היחס שלך למדינת ישראל?", בתשובה בעלת הבית מספרת להם שמידי יום עצמאות היא ומשפחתה המורחבת נוסעים לקרובי משפחתם "החילונים" בגליל, שם הם משתתפים איתם בשמחת היום, כולל מנגל בשרי (הבשרים מובאים מירושלים בהשגחת בד"ץ עדה החרדית) כך שנים ארוכות היא נוהגת.

המבקרים מאחלים לבעלת הבית שלא ירחק היום וקרוביה "החילונים" יבואו לבקר ביום העצמאות במאה שערים לחגוג את היום. בעלת הבית מצטחקת ומפטירה "רק ששכני הנטורי קרתא לא ישמע אותכם".


ישראל שפירא הינו מרצה ומדריך טיולים מוסמך, המתמחה בהיסטוריה תורנית של ארץ ישראל
להזמנות ומידע נוסף [email protected]

רוצים לקבל את הפינות לפני כולם?
הצטרפו לקבוצת הווצאפ (סגורה לחפירות), וקבלו כל בוקר מידע תורני היסטורי מרתק!

https://chat.whatsapp.com/KAJd13osKU6FTYgniM6vmh

מחשבה 1 על “"שלום זכור בבית ההלוויות": ישראל שפירא חזר נרעש מסיור חנוכיות”

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך גם

הנרות הללו

וילדי הקט עומד בחלון
ומצמיד את אפו לזגוגית
מצייר באדים חיוך עם תקווה
מתבונן הוא בנרות ועיניו משתאות

רבי מאיר שפירא

היש לך ביטוי מוחשי יותר לאיחוד העליון בין הקב"ה אורייתא וישראל מהדף היומי

יסכה זו שרה

יסכה, היתומה מבני ברק שעלתה השבוע לכותרות בתקשורת, מרשימה בכישרון ובחדות המחשבתית שלה • אני מצדיע לה על החוסן והיכולת לנתב את חייה

מי שצינזר את ספרי להמן והחרים את הרב וולבה – יינגף בפני הקורונה

שתי ערים חרדיות, אחת יצאה מהקורונה באופן מיטיבי, השנייה קורסת תחת חוליה – איך זה קורה? • תומר פרי שואב את התשובות מתוך זכרונות ילדות • חֲרֵדִיּוּת שֶׁבְּתוֹךְ הַחֲרֵדִיּוּת – מסמך מעורר מחשבה

נביא בעירו

מִי יִקְפֹּץ קְצָת לִירוּשָׁלַיִם לִשְׁאֹל בִּשְׁלוֹמָהּ כְּמוֹ לְאִמָּא מֵרֹב יָמִים, לִשְׁתּוֹת מַשֶּׁהוּ וּלְשַׁעֲשֵׁעַ אוֹתָהּ בִּנְבוּאוֹת • הוקרא באירוע קומזיץ משוררים

No data was found

אולי יעניין אותך גם

רוצים להיות מעודכנים?
הירשמו לניוזלטר שלנו

דילוג לתוכן