מאחורי הקלעים של סיומי הש"ס: כבוד התורה וכבוד עצמנו

צביקה בוטרמן הושיב את מיטב העסקנים ומגידי השיעורים לראיון לסיכום אירועי סיום הש"ס תשפ"ח • מהפוליטיקה של המקהלות דרך חברות ההפקה ועד חסויות קופות החולים

לצורך סיכום אירועי סיום הש"ס תשפ"ח, התכנסנו כאן לשיחה חגיגית על העומד ברומו של עולם. סביב השולחן יושבים: בערל ויסברג, זקן העסקנים; יעקב מיכלר, מקבילו החסידי; רננה של-תורה, נציגת המסיימות; והרב ברוך סגל, מג"ש הדף היומי להמונים.

מה בשבילכם היה מיוחד בסיום הנוכחי, מחזור 14?

בערל: "הייחודיות הייתה בכל הרבדים, כמו שהיה ניתן לראות. אבל אני חושב שאת גולת הכותרת חובה לשמור לשר הדתות והסיומים ר' ישככר כהן הי"ו, שדאג השנה שלכל עסקן תהיה ערכה מיוחדת מטעם המדינה לארגון סיום הש"ס העולמי באזורו. "גם אם הוא ישוב נידח וקטן – עולמי זה יהיה", הוא אמר לי. הערכה כללה בין היתר ברכת ראש הממשלה יאיר נתניהו על טאבלט כשמשני צדדיו ערמות של גמרות שזה מחווה מיוחדת ונדירה ושאמרו לי שהוא אפילו צייץ עליה. כמו-כן הדקות שידור המיוחדות שלו לכנס העסקנים השישי שנערך בצמוד לסיומי הש"ס בו הוא תיאר את פועלו הרב, ויש עוד אבל נשמור להמשך".

יעקב: "תראה המיוחד השנה בעיני היה ב'גזרת המקהלות' שהיו ממש מדורגות לפי גילאים, לא יודע אם שמת לב אבל היו 37 שורות כמספר מסכתות הש"ס, כל שורה לשנת גיל שונה כדי שתיווצר הרמוניה מושלמת".

רננה: "כמובן איך לא הרגעים המרגשים ביותר היו כאשר נערכו בכל הארץ סיומים עולמיים של הארגון 'דורשות' שאני עומדת בראשותו, וכן המתחמים המיוחדים של "אינה מצוּוה ועושה" ששם היו הפעלות לילדים עם נערים מישיבות למתמודדים שהיו בתפקיד בייבי סיטר, ככה שלפחות הם יעשו משהו כשאנחנו לומדות או מתכננות ללמוד".

הרב ברוך: "תראה אני יכול רק לומר על עצמי מהחוויה שלי שהסיום שהיה בראשותי היה הכי הכי, גם כי שכרתי את בערל להפיק אותו, ותשמע ההקרנה של כל דפי יד' בכל המסכתות לכבוד הסיום ה-14 עשתה את שלה ונחוותה התרגשות עצומה בקהל".

מה מבחינתכם היה 'חוק בל יעבור' בסיומים שהייתם מעורבים בהכנתם?

בערל: "לכבד את כולם, חד וחלק. "בין אודום לחביירוי" זה ברזל אצלי. גם אם המשמעות של זה הייתה לארגן בימה שגודלה כגודל הקהל בכל מקום, ולסדר מיקומי ישיבה בישיבות צוות אין סופיות של כל סגני העסקנים, שבסוד אני אגיד לך שבחלק מהם המשטרה הייתה מעורבת. בסוף הכל בא על מקומו בשלום, גם ליעקב קנייב שהוא מיישיב בכיתה ח' בת"ת המפורסם של דודו, היה מקום על הבמה. מעבר לזה כמו שהיה ניתן לראות גם בחסויות לא קיפחנו אף אחד וכולם קיבלו זמן מסך שווה. היה שוני קטן עם 'מאוחדת' אבל זה כי הגדיילים לחצו לעבור אליהם ולא יכולנו להתעלם מזה גם פה".

יעקב: "אצלי זה יהיה קצר, לשים את מוטי שטיינמץ בכל הסיומים, זה חוק עתיק שנקבע כבר בתש"פ ואין שום סיבה לשנות אותו, בזה אין רוטציה".

רננה: "לדעתנו כבוד האדם הוא חוק חשוב מאד וודאי כבוד התורה ולכן העמדנו בכל כניסה למתחם סיומים עמדת התרעננות 'מוכנה לקדושה' עם מאפרות ופאניות ובחלק מהמקומות אפילו עמדות לק ג'ל, והכל לכבוד התורה. לא היה ככבוד הזה, אין אחת שלא הייתה מטופטפת בסיום שלה או בשל חברותיה".

הרב ברוך: "כמובן לא לוותר על לימוד הדף היומי ביום הסיום עצמו ובהתחלתו מחדש, תראה החוויה המעצבת שאנחנו ייצרנו – ואולי היה כדאי להתחיל עם זה –  זה שכל אחד יכול להיות תלמיד חכם. ולכן מאי שם בשנת תש"פ שהשיעורים הכי קצרים היו של עשר דקות אנחנו ב"וועדת הרבנים המיוחדים לענייני הדף היומי" שינינו את זה למקסימום שלוש דקות והיו לנו שיעורים של דקה אפילו. זה כל כך מיוחד שכל אחד יכול מדהים!".

האם יש לכם הפקת לקחים ותכנון עתידי?

בערל: "יש כמה תוכניות סודיות, אנחנו חושבים לייצר לווין מיוחד של סיום הש"ס ובשנה הבאה אולי אפילו לשלוח את הש"ס כמו שהוא למאדים. קראנו למבצע הזה 'מלא כל הארץ כבודו' והוא יהיה בחסות 'רד בול' – שמעיף אותך קדימה ולמעלה. 'שאיפס' זה דבר חשוב, כל המשגיחים אומרים את זה היום".

יעקב: "תראה, אנחנו מה שחשוב לנו זה שמחת וחיבור הלב, ולכן אנחנו שוקלים על הקמה של מקהלה חדשה. זה אבל נשאר בייננו כן?! – מקהלת 'שבט לוי' שיהיו עסוקים כל היום בלמידה של שירה ושירים חדשים. תהיה קבוצה שלמה של משפחות שיתגוררו יחד במקום מבודד וכל תינוק שיוולד מייד יושמעו לו המארשים הגדולים מכל הזמנים, וככה נהיה מוכנים לכל סיום ואירוע בעתיד בצורה הטובה ביותר עם הכוחות והכישרונות המוזיקליים הגדולים ביותר".

רננה: "מה שחשוב לנו זה השוויון הקדוש, שוויון אמיתי שהופר כבר אצל אדם וחווה והתיקון שלנו הוא החזרת האיזון והשוויון. ולכן התוכנית שלנו היא לייצר קורסים נוספים של מגידות שיעורים בקונספט של קורס מרצים. והקורס הזה יתחיל כבר מהגילאים הצעירים וילווה את הבנות בכל תחנות חייהם, וכל זאת בעידוד ראשת הכולל שלנו בכולל 'עטרת שולמית'".

הרב ברוך: "לנו יש חזון, תלמיד חכם כל אחד יכול להיות כמו שעכשיו כמעט כולם – חוץ מכמה בטלנים – סיימו את הש"ס ככה כולם יכולים להיות תלמידי חכמים, ולכן המיזם שלנו בשילוב עם צ.מ.ת ואוניברסיטת "ייל" הוא "חיבור לחכמה" שזה פיתוח מיוחד של חוקרי מוח מהגדולים בעולם להשתיל בראש את כל התורה כולה ובאותה צורה שאנו חושבים נוכל לטייל במרחבי התורה, תחשוב איזה עצום זה אפילו את השלוש דקות שיעור זה יחסוך".

סליחה?

כן, מי אתה? אנחנו פה באמצע ראיון.

אני פשוט מתרים… לכולל חשוב, לומדים בעיון סוגיות לעומקם עם כל הראשונים עד ההלכה למעשה ארבעה סדרים ביום בצורה מאד מאד רצינית.

אני מבין אבל זה מאד חשוב מה שאנחנו עושים פה אולי נחזור אלייך? איך אמרת שקוראים לך?

משיח.

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך גם

כן לא שחור לבן – פרק 11

יש כאלו שרושמים את השם שלהם בשביל לסמן טריטוריה. אבל יש את הארטיסטים, הציורים, המסרים. את הזעקה שלהם הם מעבירים לקיר • פרק נוסף בסיפורו של אומץ לחרדים

בערל נרדם

ששששש בערל תישן, אני שומרת עליך

השקה: זימרת קרני האור המתנפצות

אסתי שושן משיקה ספר שירה חריף ונוקב שלא חושש לשחוט פרות חרדיות קדושות. רשמים מערב ההשקה בשורות שלפניכם.

הרב שבחר באמנות לא שגרתית – אותיות • ראיון

הרב דוד ברוך וולק הוא אמן מחונן, אבל גם הוא מודה: "רבים וטובים מתקשים עם האמנות שלי" • מדוע בחר באמנות האותיות הקדושות ואיך הן משפיעות על העולם? • וגם: ציור דיגיטלי לחנוכה

מי הזיז את הרחוב שלי

מה המשותף להרצל, יצחק נחום לוי, יצחק עבוד הלוי (הקבלן) ושכונת הר נוף

מְנַסָּה, מְחַכָּה, מִתְנַקָּה

וְאוּלַי כְּמוֹ שָׁתִיל, גַּם אַתְּ גּוֹמַעַת, אֶגְלֵי זֵעָה מִמַּאֲמָץ, אוֹ מִתְּבוּסָה • אפרת ורניק

No data was found

אולי יעניין אותך גם

רוצים להיות מעודכנים?
הירשמו לניוזלטר שלנו