מאחורי הקלעים של סיומי הש"ס: כבוד התורה וכבוד עצמנו

צביקה בוטרמן הושיב את מיטב העסקנים ומגידי השיעורים לראיון לסיכום אירועי סיום הש"ס תשפ"ח • מהפוליטיקה של המקהלות דרך חברות ההפקה ועד חסויות קופות החולים

לצורך סיכום אירועי סיום הש"ס תשפ"ח, התכנסנו כאן לשיחה חגיגית על העומד ברומו של עולם. סביב השולחן יושבים: בערל ויסברג, זקן העסקנים; יעקב מיכלר, מקבילו החסידי; רננה של-תורה, נציגת המסיימות; והרב ברוך סגל, מג"ש הדף היומי להמונים.

מה בשבילכם היה מיוחד בסיום הנוכחי, מחזור 14?

בערל: "הייחודיות הייתה בכל הרבדים, כמו שהיה ניתן לראות. אבל אני חושב שאת גולת הכותרת חובה לשמור לשר הדתות והסיומים ר' ישככר כהן הי"ו, שדאג השנה שלכל עסקן תהיה ערכה מיוחדת מטעם המדינה לארגון סיום הש"ס העולמי באזורו. "גם אם הוא ישוב נידח וקטן – עולמי זה יהיה", הוא אמר לי. הערכה כללה בין היתר ברכת ראש הממשלה יאיר נתניהו על טאבלט כשמשני צדדיו ערמות של גמרות שזה מחווה מיוחדת ונדירה ושאמרו לי שהוא אפילו צייץ עליה. כמו-כן הדקות שידור המיוחדות שלו לכנס העסקנים השישי שנערך בצמוד לסיומי הש"ס בו הוא תיאר את פועלו הרב, ויש עוד אבל נשמור להמשך".

יעקב: "תראה המיוחד השנה בעיני היה ב'גזרת המקהלות' שהיו ממש מדורגות לפי גילאים, לא יודע אם שמת לב אבל היו 37 שורות כמספר מסכתות הש"ס, כל שורה לשנת גיל שונה כדי שתיווצר הרמוניה מושלמת".

רננה: "כמובן איך לא הרגעים המרגשים ביותר היו כאשר נערכו בכל הארץ סיומים עולמיים של הארגון 'דורשות' שאני עומדת בראשותו, וכן המתחמים המיוחדים של "אינה מצוּוה ועושה" ששם היו הפעלות לילדים עם נערים מישיבות למתמודדים שהיו בתפקיד בייבי סיטר, ככה שלפחות הם יעשו משהו כשאנחנו לומדות או מתכננות ללמוד".

הרב ברוך: "תראה אני יכול רק לומר על עצמי מהחוויה שלי שהסיום שהיה בראשותי היה הכי הכי, גם כי שכרתי את בערל להפיק אותו, ותשמע ההקרנה של כל דפי יד' בכל המסכתות לכבוד הסיום ה-14 עשתה את שלה ונחוותה התרגשות עצומה בקהל".

מה מבחינתכם היה 'חוק בל יעבור' בסיומים שהייתם מעורבים בהכנתם?

בערל: "לכבד את כולם, חד וחלק. "בין אודום לחביירוי" זה ברזל אצלי. גם אם המשמעות של זה הייתה לארגן בימה שגודלה כגודל הקהל בכל מקום, ולסדר מיקומי ישיבה בישיבות צוות אין סופיות של כל סגני העסקנים, שבסוד אני אגיד לך שבחלק מהם המשטרה הייתה מעורבת. בסוף הכל בא על מקומו בשלום, גם ליעקב קנייב שהוא מיישיב בכיתה ח' בת"ת המפורסם של דודו, היה מקום על הבמה. מעבר לזה כמו שהיה ניתן לראות גם בחסויות לא קיפחנו אף אחד וכולם קיבלו זמן מסך שווה. היה שוני קטן עם 'מאוחדת' אבל זה כי הגדיילים לחצו לעבור אליהם ולא יכולנו להתעלם מזה גם פה".

יעקב: "אצלי זה יהיה קצר, לשים את מוטי שטיינמץ בכל הסיומים, זה חוק עתיק שנקבע כבר בתש"פ ואין שום סיבה לשנות אותו, בזה אין רוטציה".

רננה: "לדעתנו כבוד האדם הוא חוק חשוב מאד וודאי כבוד התורה ולכן העמדנו בכל כניסה למתחם סיומים עמדת התרעננות 'מוכנה לקדושה' עם מאפרות ופאניות ובחלק מהמקומות אפילו עמדות לק ג'ל, והכל לכבוד התורה. לא היה ככבוד הזה, אין אחת שלא הייתה מטופטפת בסיום שלה או בשל חברותיה".

הרב ברוך: "כמובן לא לוותר על לימוד הדף היומי ביום הסיום עצמו ובהתחלתו מחדש, תראה החוויה המעצבת שאנחנו ייצרנו – ואולי היה כדאי להתחיל עם זה –  זה שכל אחד יכול להיות תלמיד חכם. ולכן מאי שם בשנת תש"פ שהשיעורים הכי קצרים היו של עשר דקות אנחנו ב"וועדת הרבנים המיוחדים לענייני הדף היומי" שינינו את זה למקסימום שלוש דקות והיו לנו שיעורים של דקה אפילו. זה כל כך מיוחד שכל אחד יכול מדהים!".

האם יש לכם הפקת לקחים ותכנון עתידי?

בערל: "יש כמה תוכניות סודיות, אנחנו חושבים לייצר לווין מיוחד של סיום הש"ס ובשנה הבאה אולי אפילו לשלוח את הש"ס כמו שהוא למאדים. קראנו למבצע הזה 'מלא כל הארץ כבודו' והוא יהיה בחסות 'רד בול' – שמעיף אותך קדימה ולמעלה. 'שאיפס' זה דבר חשוב, כל המשגיחים אומרים את זה היום".

יעקב: "תראה, אנחנו מה שחשוב לנו זה שמחת וחיבור הלב, ולכן אנחנו שוקלים על הקמה של מקהלה חדשה. זה אבל נשאר בייננו כן?! – מקהלת 'שבט לוי' שיהיו עסוקים כל היום בלמידה של שירה ושירים חדשים. תהיה קבוצה שלמה של משפחות שיתגוררו יחד במקום מבודד וכל תינוק שיוולד מייד יושמעו לו המארשים הגדולים מכל הזמנים, וככה נהיה מוכנים לכל סיום ואירוע בעתיד בצורה הטובה ביותר עם הכוחות והכישרונות המוזיקליים הגדולים ביותר".

רננה: "מה שחשוב לנו זה השוויון הקדוש, שוויון אמיתי שהופר כבר אצל אדם וחווה והתיקון שלנו הוא החזרת האיזון והשוויון. ולכן התוכנית שלנו היא לייצר קורסים נוספים של מגידות שיעורים בקונספט של קורס מרצים. והקורס הזה יתחיל כבר מהגילאים הצעירים וילווה את הבנות בכל תחנות חייהם, וכל זאת בעידוד ראשת הכולל שלנו בכולל 'עטרת שולמית'".

הרב ברוך: "לנו יש חזון, תלמיד חכם כל אחד יכול להיות כמו שעכשיו כמעט כולם – חוץ מכמה בטלנים – סיימו את הש"ס ככה כולם יכולים להיות תלמידי חכמים, ולכן המיזם שלנו בשילוב עם צ.מ.ת ואוניברסיטת "ייל" הוא "חיבור לחכמה" שזה פיתוח מיוחד של חוקרי מוח מהגדולים בעולם להשתיל בראש את כל התורה כולה ובאותה צורה שאנו חושבים נוכל לטייל במרחבי התורה, תחשוב איזה עצום זה אפילו את השלוש דקות שיעור זה יחסוך".

סליחה?

כן, מי אתה? אנחנו פה באמצע ראיון.

אני פשוט מתרים… לכולל חשוב, לומדים בעיון סוגיות לעומקם עם כל הראשונים עד ההלכה למעשה ארבעה סדרים ביום בצורה מאד מאד רצינית.

אני מבין אבל זה מאד חשוב מה שאנחנו עושים פה אולי נחזור אלייך? איך אמרת שקוראים לך?

משיח.

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך גם

לבחור בחיים

לרצות בחיים למרות הרע – לבחור בחיים למרות הקרה

לפצח הייטק

כיצד מפצחים הייטק, ואיך מפתחים גרעינים, השתקפות סימבולית על המסע לקריירה

לוכדות רוח אירוע פתיחה
כרוח ביד היוצרת

אמנית מתל אביב ואמנית מאלעד, מציגות יחדיו תערוכת אמנות ייחודית בירושלים. שפת היצירה המשותפת הולידה גלריית עבודות, הבנויות מחומרי פיסול לא שכיחים, ומבטאת שילובים מפתיעים ומנוגדים.

מים קדושים ביהדות

על מים קדושים ביהדות, והסגולה המפתיעה להיפוך עוברים

איש לא הבחין בה

מביט שוב לאחור, מחפש לתת לה יד. מעיף מבט הרחק אין דרור, מסניף את ריחה מחתיכת בד • דוד דרוק

מהחלום של רבי אריה לוין ועד לשיר המרגש בביצוע רזאל

זה סיפור ירושלמי שנפרס על פני דורות: אשתו של רבי אריה לוין נגלית אליו בחלום ומבקשת שילך לנחם את משפחת רוזנבליט • רבי אריה מגיע, הנכדה כותבת שיר, ח"כית גאולה כהן מבצעת שינויים והסוף מגיע השבוע באולפן ההקלטות

No data was found

אולי יעניין אותך גם

אי אחד

רוצים להיות מעודכנים?
הירשמו לניוזלטר שלנו