נתתם לילדים דמי חנוכה? בואו ללמוד מאיפה הכל התחיל

בזמן שהילדים סופרים את המטבעות, יצאנו לבדוק את מקור וטעמי המנהג • האם חכמי ספרד סברו שהאשכנזים העתיקו מנהג נוצרי?

אין ילד וילדה בעם ישראל שאינו מקבל בימים אלו "דמי חנוכה". המקילים נותנים לילדיהם מספר שקלים, ורצים איתם בחדווה לחנות הממתקים, קונים גומי לעיסה ומרגישים מאושרים עלי אדמות. המחמירים מהדרים במתנה גדולה ומכובדת. בשורות הבאות אנו נעמוד על מקור המנהג, ונבדוק האם הוא מנהג יהודי ברוח ישראל סבא?

הטעם הפרסומי: הילדים הופכים לסוכני הנס

רבי אברהם אבלי הלוי גומבינר, מגדולי רבני פולין במאה-17, כתב בספרו ה'מגן אברהם': "נוהגין הנערים העניים לסבב בחנוכה על הפתחים", וציטט את רבי שאול ב"ר דוד, בספרו טל אורות שכתב: ובחנוכה מחויב ליתן בפרט לנערים לומדי תורה, שסוד שמ"ן הטוב משפיע עליהם. והנס נעשה בפך קטן רמז על הפכים הקטנים הם הנערים, החוזרים לפרסם הנס, שהם מלאים שמן זית זך".

האדמו"ר מסאדיגורה מחלק דמי חנוכה

הטעם החינוכי: כסף תמורת עול תורה

הגאון ר' אליהו כי טוב כתב בספר 'התודעה': "וכן היה מנהג בהרבה קהילות ישראל שבימי החנוכה שקדו על חינוך הבנים ופרנסי הקהל היו נאספים לתקן תקנות כדי למשוך לתורה את נערי בני ישראל והמון העם. כי חנוכה מלשון חינוך, ועיקרו של חינוך הוא חינוך הבנים לתורה. ומן הטעם הזה מקובל ברוב בתי אבות בישראל שהאבות נותנים מעות חנוכה לבניהם, כלומר, מתנות אלה שאתם מקבלים היום, כדי שתקבלו עליכם עול תורה לתמיד".

וכן מובא ממרן הרב מפונביז' ממקימי עולה של תורה בארץ ישראל ביאר את טעם מנהג נתינת 'דמי חנוכה' לילדים, מפני שהיוונים אסרו ללמוד תורה, ומסתבר שאף הילדים השתתפו איתם בלחימה כיון שבמהלך הלחימה נסגר התלמוד תורה, וכאשר ניצחו אותם ורצו להחזיר את הילדים ללימוד, נתנו להם קצת כסף כדי שילמדו, כי זו הדרך לחבב על הילדים את הלימוד.

ולכן מפורסם על כל גדולי ישראל שחילקו מעות דמי חנוכה, החפץ חיים, הסטייפלר זצ"ל חילק דמי חנוכה לבנו שר התורה הגר"ח קנייבסקי וכן אדמורי"ם רבים מצטלמים כשהם מקיימים את המנהג הקדוש – דמי חנוכה.

שר התורה הרב חיים קנייבסקי בחלוקת מעות חנוכה

תחליף לאטרקציות של חגאות הנוצרים?

חכמי ספרד הידועים בחקירותיהם אחר מנהגי האשכנזים בדורות האחרונים, חקרו אודות מנהג 'דמי החנוכה', והגיעו למסקנות שונות בתכלית מגדולי האשכנזים.

וכך הביא מרן הרב מאיר מאזוז ראש ישיבת "כסא רחמים", בגיליון 'בית נאמן' מתאריך פורים תשע"ט:

"הגאון רבי שם טוב גאגין (ראש ישיבת עץ חיים בלונדון, מחכמי מצרים ולונדון בתחילת המאה ה-20, הוסמך לרבנות ע"י ראש ישיבת וולוזין רבי חיים ברלין בנו של הנצי"ב מוולוזין, חיבר עשרות ספרים. י. ש.) כתב שבתחילת השנה של הנוצרים היו אנשים מבוגרים מתחפשים לכל מיני שטויות, ומביאים מתנות וכסף לילדים כי זה אותו האיש (בחו"ל קראו לו 'פפא גואל', פפה זה אפיפיור). באו נערים יהודים והלכו להורים שלהם, ואמרו להם: הנה ילדי השכנים שלנו מתחפשים ומקבלים כסף, גם אנחנו רוצים להתחפש ולקבל כסף… אמרו להם: עוד מעט יגיע חנוכה וניתן לכם כסף, 'חנוכה געלט', ותחפושת ניתן לכם בפורים".

עד כאן לשונו הטהורה של הרב מאזוז.

הרב מאיר מאזוז. צילום: יוסף א

ובהקשר לזה אביא פה את שכתב אחד מגולשי פורום 'אוצר החכמה', הדר בגלות ארה"ב בעניין:

"ביום ששי האחרון היה מה שנקרא בארה"ב בלק פריידי, והוא יום הקניות הגדול ביותר בשנה שאנשים ממש אחוזי אמוק מוציאים את מיטב כספם על מבצעים מוזלים ומתפתים לקנות אף דברים שמעולם לא עלה על דעתם. היום הזה החל כאשר בארה"ב יום החמישי האחרון של חודש נובמבר נקרא חג ההודיה על זאת שזכו יושבי אניה מסוימת לבוא לחוף מבטחים וחוגגים אותו ע"י אכילת תרנגול הודו. להרבה אנשים העובדים ניתנת חופשה ארוכה ואף לא הולכים לעבוד ביום ששי. כידוע בסוף דצמבר יש את חג המולד בו נהוג לתת מתנות, ויום שישי זה הוא היום האחרון בו יש יום חופש במשך השבוע (שאינו סוף שבוע -שבת ראשון) לעשות קניות, ואכן מנצלים זאת עד שהדבר נעשה ממש לטירוף רבתי ומין חינגת קניות בלתי נשלטת.

"כעת נודע לי שגם על תושבי א"י לא פסח יום זה ומנהג אמריקה השתרש גם בין יושבי הארץ ואף החרדים מביניהם. האם באמת ראוי למשפחות בני תורה להשתתף בחינגא זאת שהיא ממש בגדר בולמוס של קניות ושאח"כ מצטערים על הרבה מהם. האין זה בגדר מנהג גויים (למרות שאין בו סממני דת). הרבה מהדברים שקונים בבלק פריידי הזה זה מתנות לילדים לחנוכה, שפה כבר יש בעיה שכן אין כמעט ספק שהמנהג בא מכך שהגויים קונים מתנות (איש לרעהו וילדיו) לחגא שלהם. אז האם זה נקרא חוקות הגויים?!".

נעזרתי במאמרו של הרה"ג ר' אריה פלשניצקי (מתוך רבעון 'שערי הישיבה' חנוכה, תשע"א)


ישראל שפירא הינו מרצה ומדריך טיולים מוסמך, המתמחה בהיסטוריה תורנית של ארץ ישראל
להזמנות ומידע נוסף [email protected]

רוצים לקבל את הפינות לפני כולם?
הצטרפו לקבוצת הווצאפ (סגורה לחפירות), וקבלו כל בוקר מידע תורני היסטורי מרתק!

https://chat.whatsapp.com/KAJd13osKU6FTYgniM6vmh

Photo by Michael Longmire on Unsplash

2 מחשבות על “נתתם לילדים דמי חנוכה? בואו ללמוד מאיפה הכל התחיל”

 1. נחמד מאוד אבל הכותרת מאוד מטעה.
  הבאת מעט מקורות למנהג, ואכן יש הרבה מקורות ונהגו כך גם המתנגדים וגם החסידים והבאת את רק את סברתו של הרב גאגין כפי שהביא הרב מזוז – גדול ונכבד ככל שיהיה אבל סברא זו היא ההסתברות שלו בלבד. מול מה שמוזכר כבר בשו"ע שנערים העניים סובבים על הפתחים והרבה הסבירו את הטעם לכ.
  מעבר לזה, כל מי שיודע איך היו היחסים "הטובים" בין ילדי הגויים לילדי היהודים יבינו כח לא היה שיך ה"קנאה" הזו,
  לפני שאומרים שהמנהג החל מהגויים יש להזהר הרבה מאוד

  הגב
  • יש לך טעות
   זה שהרבה חסידים ומתנגדים עושים את זה זה לא מכשיר
   הם כולם אמצו את המנהג הזה
   ברור שזה מנהג גויי לחלוטין והוא אינו קיים לפני 500 שנה או אלף שנה

   הגב

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך גם

כן לא שחור לבן – פרק 6

2 קמצנים בתחנה המרכזית החדשה ודג קרב שגדל אצל צייר תמהוני • פרק נוסף בסיפורו של אומץ לחרדים

הנסיך הקטן

כשהקריירה מאיימת להטביע אותנו, מלכיה פ. ה. פ. לא מוותר על הנסיך הקטן שבתוכו • ציור מנפש הומיה

עוד מעט לא נתגעגע

עוֹד חִבּוּק וִירְטוּאָלִי עֲדַיִן, הַזְּמַן חוֹלֵף וּכְבָר תֶּכֶף שָׁרָב. עוֹד דִּמְעָה תְּלוּיָה בִּקְצֵה הָעַיִן, תִּרְאִי זֶהוּ כְּבָר סוֹף הַקְּרָב • אפרת ורניק

דיאטת הדיאטות

אך חלפו החגים והמירוץ לגזרה התחיל, מוישה מגיע לתובנה במלחמת הדיאטות

רַק אֶצְלִי הַחַלּוֹן סָגוּר

וַאֲנִי פַּךְ קָטַן, לְלֹא בַּיִת אוֹ חוֹתֶמֶת. וְהַנֵּרוֹת הַלָּלוּ קוֹדֶשׁ הֵם, וֵאֶיּן לִי רְשׁוּת • תומר פרי

זיכרון

אשר נקדשנו באהבה ונצטווינו להדליק נר לנשמה

שם ועבר

רַק מְבַקְּשִׁים לְיֵישֶׁב בְּשַׁלְוָוה עִם סְטֶנְדֶּר קַרְדּוֹם וְדִירָה בִּירוּשָׁלַיִם, כְּשֶׁבַּחוּץ שֵׁבֶט זְבוּלוּן מְשַׁלֵּם אֶת עֲלִיַּית מְחִירֵי הַדִּירוֹת וִירִידַת הַדּוֹרוֹת • הוקרא באירוע קומזיץ משוררים

No data was found

אולי יעניין אותך גם

רוצים להיות מעודכנים?
הירשמו לניוזלטר שלנו