בימים שהפחד גובר – כולם מחפשים את מי לשנוא

חומרות הבידוד מגיעות אלינו בהדרגתיות, עם תקופת הסתגלות • ובינתיים, את תחושות הבהלה והפחד מתעלים אנשים לעבר בני המיעוטים • גרשון מושקוביץ
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print

לשים מדינה שלמה בכלא זה לא דבר קל. זו הסיבה, לדעתי, שהשלטון הישראלי פועל בדרכים פסיכולוגיות במאבק נגד נגיף הקורונה.

לרבים מאיתנו לוקח להם זמן לציית ולהפנים. והשלטון לא לחוץ, הוא לוקח זאת בחשבון. הוא לא מעניש בחומרה, אפילו הוא נותן זמן לעם לציית.

תחשבו על זה, מי שלא ידע מה זה קורונה עד לפני שבועיים – לא יודע מהיכן זה נפל עליו. יש כאלו החושבים שזה קץ העולם, ומלאי פחד ושנאה, והם מחפשים שעיר לעזאזל להרגיע את עצמם. אז הם תוקפים ערבים או חרדים, רבנים, אברכים וילדים.

ויש האומרים 'יהיה בסדר', 'זה כלום', 'הקב"ה עוזר', 'יש ברכה של הרב פרופסור לרפואה הרב קנייבסקי שליט"א', או שזה בכלל סתם הפיכה של ביבי שמנצל את המגפה, שלא עושה כלום, להינצל מהכלא.

השלטון יודע שזה עובד בשלבים. שימו לב לחלק מהטרמינולוגיה של 'צעדי ריחוק חברתי'. כלומר הם מבינים שאנשים זקוקים לקירבה, ולכן הם מבינים שלוקח זמן. וזה לא קורה ברגע אחד שהאדם שם עצמו תחת הגבלות של התקהלות בעדר אנושי.

התבוננו על איך זה פגש אתכם. בתחילה שמענו יום אחד הגבלות על טיסות למקומות ספציפיים ואז עוד הגבלות על כל העולם, ואנו בכלל לא שמנו לב או שלא שמענו באותו יום. וכן, זה לא מדבר למי שלא טס, ועם ישראל היה עדיין שאנן.

בהמשך אמרו שמעתה חשוב להקפיד על מצוות החג – יש לדקדק בהיגיינה מסוימת, כגון רחיצת ידיים, לא לגעת בפנים, לשמור מרחק, לא לצאת חולים.

לאחר מכן נפלו עלינו 'גזירות' חדשות. ביום חמישי בלילה הורו לא ללחוץ ידיים; לשבת במרחק מחברים ולא להתקהל מעל מאה איש; סגרו את מערכת החינוך; ומעתה עדיף פחות לבוא למקום העבודה. ולציבור לוקח זמן לציית, זה לא קל.

ואז במוצאי שבת, מכריזים על 'לא תעשה' חדש: אסור להתקהל יותר מעשרה איש מחוץ למשפחה הקרובה. הודיעו שהשלטון מצווה לסגור בתי עינוגים ומרחצאות ועוד, מי יודע הכל, מי קרא את צו בריאות העם?

ויש עוד הגבלות בדרך, תהיו מוכנים. פשוט אי אפשר ברגע אחד לשים מדינה שלמה בכלא בשיתוף פעולה של העם ללא התנגדות.

ובזמן זה רואים את אלו שהשנאה נפלטת להם בגלל הלחץ הרב שבו הם שרויים – הם חשים שכעת זה זמן של סוף העולם – האפוקליפסה.

יש כאלו שאומרים שהנה, הערבים לא מקפידים ולכן הם 'האחרים' מדביקים את כל הארץ ויהרגו אלפים. ויש האומרים זאת על החרדים או על פלגים חרדים מסוימים.

מותר לשנוא, זה טבעי, אנושי, ולפעמים מתבקש. במקרה הזה אפשר לראות שהשנאה הזו מגיעה יחד עם מצוקה גדולה, ואני מתמלא רחמים – הם בטח נורא לחוצים ומאבדים שליטה לפעמים על סוגרי הגוף מרוב פחד. מבין ומייחל שיגלו עידון וישנאו פחות.

ימים לא קלים לפנינו.

שלטי אזהרה בעברית ובערבית. צילום: DGtal ויקיפדיה

4 מחשבות על “בימים שהפחד גובר – כולם מחפשים את מי לשנוא”

כתוב/כתבי תגובה

אולי יעניין אותך גם

ראש הישיבה ובנו המתקשה

איך הילד הצליח לעבוד עלי כל השנים, ממלמל הוא ללא הרף, טור אישי ממטפל בנוער מתקשה

תפילת ויתור הדרך

היא נקברה על הדרך, כדי שהם יעברו בדרך. היא תחזיר אותם לדרך, בזכות ויתורה על הדרך • שיר לרחל

בֶּאֱמֶת

איה דודי ואיה מעודדי, שיר נעילה ממנחם פינס

ראש ישיבה, גבאי ורב מזרוחניק: מלחמת עולם בעיצומה של תפילת שבת

הגאון ר' שמואל מן חזר ממגבית בחו"ל וחשש להדביק את קהילתו • בצר לו הלך לבית כנסת של מזרוחניקים, אבל שם, רגע לפני הקריאה בתורה, התפתחה דרמה שכמותה לא זוכרים זקני המתפללים • וִיהִי בִּימֵי הֲקוֹרוֹנָה

אברהם

אני מודה לך אבא אהוב, על כל כוכב שלי שנשמתו מסלקת את החושך

נִטְרֹף אֶת הַחַיִּים

הֲרֵי בַּסּוֹף נַבִּיט בְּיַחַד לְאָחוֹר, עַל הֶעָבָר, אִם הִצְלַחְנוּ אוֹ כָּשַׁלְנוּ. לָדַעַת לִבְחֹר • אפרת ורניק

אולי יעניין אותך גם

רוצים להיות מעודכנים?
הירשמו לניוזלטר שלנו

דילוג לתוכן