המפגש הקרוב

סדרת 'על דעת הקהל'

איתמר בן עמי,

על הזמן חילון ורדיקליות,

קריאה בחברה החרדית העכשווית

במפגש השני בסדרת 'על דעת הקהל' העוסקת בתפיסות השונות של קהל וקהילה בחברה החרדית נדבר על המעבר מאידיאולוגיה של היבדלות לאידיאולוגיה של השתלבות. אודות שינויי העומק שעוברת האידיאולוגיה החרדית והשפעתה על השיח עם הסובב.

 

מגיב- העיתונאי אלי ביתאן

 

יום שני
י"ט שבט // 1.02.2021
20:30 בערב

ימים
שעות
דקות
שניות

המפגש האחרון

סדרת 'על דעת הקהל'

פרופ' משה הלברטל

לאן המוסר נע בחברה החרדית

המפגש הראשון בסדרת 'על דעת הקהל' העוסקת בתפיסות השונות של קהל וקהילה בהלכה היהודית, פרט וכלל בחברה החרדית. במפגש  דנועל תנועת המוסר- לאן המוסר נע ומה מקומו בחברה החרדית כיום נדבר על המוסר היהודי, על מערכת היחסים בינו לבין קיום מצווה קלה כבחמורה. נשאל מהו, ומה מקומו בחברה אמונית בתקופתינו.

במשך שנים היוו בתי המדרש מרחב דיון ופולמוס, כשבמרכזם ניצבת המחלוקת. לעיתים מוכרעת ולעיתים מועברת כלשונה וככתבה לדורות הבאים. החרדיות הישראלית בשפתה הנחרצת, ביקשה להכריע את המחלוקת. לדבר בדיכוטומיות, להבדיל בין אור לחושך. אך מתחת לאמירות הנחרצות והברורות נשמרים ונוצרים מתחים קיומיים, החרדיות העכשווית נדרשת להגדרת זהות מתחדשת, מותאמת לשינויי הדמוגרפיה, רואה נכוחה את התמורות, וגם רחוקה מספיק מאימת הפריץ ואיום החילון הציוני.

בית מדרש "לכתחילה" (מבית "והגותא") מבקש לשים את המחלוקת על הסטנדר ולמקם אותה על צירי המתח בין ישן לחדש, קהילה ופרט, שמיימי וארצי, פנים וחוץ. להוסיף משתני זמן ומצב לזהות החרדית המתגבשת, וליצור שפה המחזיקה את המתח, הפוקחת עין אל העבר ורואה נכוחה את ההווה.

בית המדרש יארח הוגים מגוונים מתוך הקהילה החרדית ומחוצה לה להובלת לימוד משותף והצעת גבולות גזרה ברוח "לכתחילה".

כל סדר נפתח בשיעור קצר בו מוצגת טענתו של הדובר המרכזי אודות הסוגיה. לאחר מכן מתקיימים דיון וליבון משותפים מונחים בין כל משתתפי בית המדרש. הלומדים המשתתפים מוזמנים לקחת חלק פעיל בדיונים עצמם, וכן בכתיבת הרחבות לרעיונות שיהדהדו בין כותלי המרחב הוירטואלי.

אין יצירות נוספות לטעינה

להרשמה למפגש הבא וקבלת עדכונים!

להרשמה למפגש הבא וקבלת עדכונים!

דילוג לתוכן