המפגש הקרוב

סדרת 'בין קודש לחול'

פרופ' רון מרגולין

מבט על החרדיות העכשווית

בעיני החסידות המוקדמת

במפגש האחד עשר של בית המדרש 'לכתחילה' נשוחח על התמורה האידאולגית שרצתה לחלל החסידות המוקדמות ונבין מהי הרלוונטיות של החסידות המוקדמת לחרדיות העכשווית.
במפגש יתארח פרופ' רון מרגולין, מלמד וחוקר חסידות באוניברסיטת תל אביב ובמכון שלום הרטמן.
בצד עיסוקיו בהגות יהודית מודרנית, בחקר הדת הכללי ובחינוך יהודי במערכת החינוך הכללית.

יום שני //

26/7.2021 | י"ז אב
20:30 בערב

 
ימים
שעות
דקות
שניות

המפגש השלישי

סדרת 'בין קודש לחול'

מיכאל מנקין

האם תורת הציונות הדתית

ניצחה את החרדיות?

במפגש הרביעי בסדרת 'בין קודש חול' העוסקת בתפיסות השונות של קהל וקהילה בחברה החרדית.
נדבר על היחס הרבני להפעלת כוח וצבא. נשאל על משמעות ה"ישראליזציה" של הפוליטיקה החרדית בכל הקשור ליחס לכוח, גלות וגאולה, ועל אפשרויות מסורתיות – דתיות אחרות מזו שמציעה הציונות הדתית העכשווית. במפגש יתארח מיכאל מנקין, מחבר הספר "אתחלתא- מוסר ומסורת בעידן של כוח יהודי".

במשך שנים היוו בתי המדרש מרחב דיון ופולמוס, כשבמרכזם ניצבת המחלוקת. לעיתים מוכרעת ולעיתים מועברת כלשונה וככתבה לדורות הבאים. החרדיות הישראלית בשפתה הנחרצת, ביקשה להכריע את המחלוקת. לדבר בדיכוטומיות, להבדיל בין אור לחושך. אך מתחת לאמירות הנחרצות והברורות נשמרים ונוצרים מתחים קיומיים, החרדיות העכשווית נדרשת להגדרת זהות מתחדשת, מותאמת לשינויי הדמוגרפיה, רואה נכוחה את התמורות, וגם רחוקה מספיק מאימת הפריץ ואיום החילון הציוני.

בית מדרש "לכתחילה" (מבית "והגותא") מבקש לשים את המחלוקת על הסטנדר ולמקם אותה על צירי המתח בין ישן לחדש, קהילה ופרט, שמיימי וארצי, פנים וחוץ. להוסיף משתני זמן ומצב לזהות החרדית המתגבשת, וליצור שפה המחזיקה את המתח, הפוקחת עין אל העבר ורואה נכוחה את ההווה.

בית המדרש יארח הוגים מגוונים מתוך הקהילה החרדית ומחוצה לה להובלת לימוד משותף והצעת גבולות גזרה ברוח "לכתחילה".

כל סדר נפתח בשיעור קצר בו מוצגת טענתו של הדובר המרכזי אודות הסוגיה. לאחר מכן מתקיימים דיון וליבון משותפים מונחים בין כל משתתפי בית המדרש. הלומדים המשתתפים מוזמנים לקחת חלק פעיל בדיונים עצמם, וכן בכתיבת הרחבות לרעיונות שיהדהדו בין כותלי המרחב הוירטואלי.

אין יצירות נוספות לטעינה

להרשמה למפגש הבא וקבלת עדכונים!

להרשמה למפגש הבא וקבלת עדכונים!

דילוג לתוכן