מי היתה דונה גרציה? ומדוע היא רלוונטית גם להיום.

ללא כותרת, שמן על בד, 160_120 2022.מתוך הסתר בדים, גלריית המקלט, אוצרת דר נעה לאה כהן
16 מרץ, 2023
20:00
גלריית המקלט, יהודה המכבי 7 ירושלים

בימים אלו כשיש מאבקים לכאורה על מעמד האשה. מענין להכיר אישה מהמאה ה16 שהיתה בת למשפחה של אנוסים בספרד הגיעה לוונציה ובעלה הוריש לה בנק. היא היתה עשיה יותר מלכים שפנו אליה לבקש כספים והלוואות. והיא בצעד אמיץ מחליטה לחזור אל היהדות בריש גלי היא מסירה את המסיכה וככזו מפתחת קשרים פוליטיים עם שועי עולם. בתור מחווה הסולטן התורכי מאפשר לה ליישב את טבריה וסביבותיה מתוך הכרה בחיבור של העם היהודי אל ארצו. דונה גרציה אמנם לא הגיעה לטבריה היא מסיימת את חייה באיטסנבול ופורסמו הספדים מרגשים שנאמרו עליה משווים אותה למרים הנביאה לדבורה המצביעה וליעל אשת חבר הקיני. אך באופן מוזר ביותר היום מקום קבורתה לא נודע… עוד על חייה האמיצים על הקונפליקטים ועל המסע המיוחד שעשתה בחייה מיכל אהרוני רגב תרחיב בערב מיוחד שייעשה לכבודה בגלריית המקלט המשלב משחק וסיפור.

אהרוני-רגב היא סופרת ומרצה. כתבה את הספר תליון הזהב של דונה גרציה. והחזירה לחיים דמות נערצת של אשה יהודיה רבת פעלים המחוברת ליהודת ולמסורת.  כעת היא בעיצומו של ספרה השלישי על סיפור הגבורה של אביה חבר האצ"ל אשר החליף את דוד רזיאל שנהרג בסיפור גבורה אל מול הכיבוד הנאצי בעיראק. כשרונה של מיכל אהרוני רגב בהחייאת סיפורים היסטוריים הוא פנומנלי. והמופע יוצג לסיום תערוכת הסתר בדים של אילה שירה עמואל

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך גם

מדביר בחולון

נמלים, יתושים, עכברים, חולדות, זבובים, נחשים, טרמיטים, יונים, ג‘וקים עכבישים פרעושים או פשפשים… לא משנה מאיזה מזיק אתם סובלים, מדביר בחולון יבצע עבורכם עבודה יסודית, יתאים לסוג המזיק את ההדברה וכך תוכלו להגיד שלום ולא להתראות לחרקים שפחות אנו רוצים להיות בסביבתם, בטח לא שמדובר בבית או בדירה הפרטית שלנו. לפני שנסביר לכם איך בוחרים הדברה בחולון, חשוב להבין כמה דברים בנוגע להדברה:

שהחיינו

לפעמים את מוצאת את עצמך עומדת מול אדם שאת מכירה טוב – אנס. שמי שלימד את אחים שלך – אנס. חבר שלך – הוא עו"ד שמייצג אנס. וכל הזמן – נפגעים, נפגעים, נפגעים. בלתי נגמר.

הלך הצארזיר אצל ההורג

להפתעתי האירוסין היו בסלון קטן וצפוף. ולכן שאלתי עצמי מה העניין במקום כזה צפוף?! ובפרט שהעניין היה נגד החוק

עיתונאי קטן – שלי

עוד שנים רבות אחר כך נלחשו מפה לאוזן אגדות סביב זונדל המסכן וחיבורו שאבד • אותה תשוקה בלתי נשלטת דווקא לאותם ביבים סרוחים • החיבור שאבד

"לאן נעלמה בר רפאלי?": יום הדין של ההנהגה החילונית

דנה בצלאל רואה את ההסתה נגד החילונים בימי הקורונה ונחרדת • בטור נוקב היא מסבירה על מאפייני הקהילתיות התל אביבית, על בעיית חוסר התיווך של ההוראות כתוצאה מעודף מסכים, ומכריזה: הציבור החילוני לא צריך לסבול בשל התרשלות עסקניו • נשמע לכם מוכר?

אולי יעניין אותך גם

רוצים להיות מעודכנים?
הירשמו לניוזלטר שלנו