השטן חושף בראיון בלעדי: סטארט-אפ חדש שישנה את העולם

לאחר מאמצים רבים, הצליח ישראל גינצבורג להושיב את השטן לראיון אחד על אחד • אחרי אלפי שנות עבודה ושחיקה, עובר השטן לתכנית שתבטיח לו הזדקנות בכבוד • צעד אחר צעד - כך יעבוד המיזם

ובכן קוראים יקרים, השבוע החלטנו להפתיע אתכם. בכל שבוע אנחנו מראיינים דמות שנויה במחלוקת, אך השבוע לרגל הגיליון ה-1,000 הבנו שאנחנו חייבים ללכת על כל הקופה. לא האמנו שהוא יסכים להתראיין, אך הבלתי יאומן קרה.

הצלחנו לראיין את הדמות הכי מסתורית של השנה – יצור נאלח במיוחד, הלא הוא השטן.

אז שטן יקר, איך זה להיות שטן?

"האמת שכשנוצרתי הייתי מאוכזב מאד, אף אחד לא אוהב להיות שנוא.

"ניסיתי לשריין את תפקיד 'היצר הטוב' אבל לא סמכו עליי. אמרו לי שאשתעמם אחרי תקופה קצרה ואפסיק לתפקד. בלית ברירה לקחתי את התפקיד שנשאר.

"לא אשכח את הפעם הראשונה שהסתכלתי במראה. כמעט מתתי מפחד. מראה משקף את האופי, ואין ספק שנוצרתי עם אופי נוראי. אני אוהב לעצבן, להרגיז, לשטות, להטעות, לשקר, וכמה שזה נורא, גם להרוג. אתה בוודאי חושב שזה בשליטתי, אבל זה ממש לא. אני חייב להרוג את כל מי שנקרה בדרכי".

אתה מודע לזה שאתה האיש הכי שנוא בכדור הארץ?

(פורץ בצחוק גס)

"חייב לשתף אותך במשהו.

"אני גם הייתי בטוח שזה מה שהולך לקרות, ושאני הולך לשמוע קללות וגידופים בכל פעם שרואים אותי בשטח. בפועל זה לא קורה.

"בתחילת הקריירה, עוד הייתי צריך להתחפש. התחפשתי לנחש, ושכנעתי את חוה לאכול מעץ הדעת. היום אני אפילו לא צריך להתחפש. החיים קלים בהרבה.

"תראה עוד משהו. זה הרי לא סוד שיש לי מתחרה צמוד. ההוא שאוהב לעזור לחלשים, ולגרום לאנשים לבחור בטוב. והפלא הגדול? שהוא השנוא.

"מה לא אומרים עליו? אומרים שהוא מנג'ס, חופר, נודניק, משבית שמחות סדרתי, ומגיע תמיד כשהוא לא רצוי. האמת שאני לא מבין איך מישהו שרק רוצה בטובתך יכול להיות לא רצוי, אבל המציאות חזקה מכל דמיון.

"אז אתה שואל אותי 'איך זה להיות הכי שנוא בכדור הארץ'? תפנה את השאלה אליו".

אתה עובד קרוב ל-6,000 שנה, תגיד, העבודה לא שוחקת?

"אני חייב להודות שכן. זו עבודה סיזיפית ביותר. אני יודע שזה טיפה עלול להזיק לי, אבל אני לא מצליח להתאפק. אני חייב לגלות לך משהו. אני מרגיש שהגיע הזמן שאצא לפנסיה. אני באמצע סטארט-אפ חדשני, שהולך לשנות את כל התמונה.

"הבנתי שבשביל להגיע לעצמאות כלכלית, ולהפוך את העבודה לפאסיבית, אני חייב לקחת את הדבר הכי לא מוסרי ולהפוך אותו לערך המקודש ביותר.

"אני יודע שזה נשמע תלוש: איך אפשר להפוך דבר אנטי ערכי לערך המקודש ביותר? אבל זאת הדרך היחידה שלי להפסיק לעבוד. לילות שלמים לא ישנתי, במטרה להגיע לנוסחה המדויקת".

וזה עובד? אתה מתקדם עם הרעיון? סליחה שאני מייאש אותך, אבל זה נשמע בלתי אפשרי.

"מאותו רגע מכונן, עזבתי המון פעילויות חשובות ואני מתמקד רק במשימה הזו. מאז אני פחות יוזם רציחות, פחות יוזם מעשים מכוערים, ואפילו קצת נגמלתי מתחושת הגועל שלוותה אותי בכל פעם שראיתי אנשים שעושים מעשים טובים.

"אני קורא לשיטה שלי 'שמירה על זכויות הפרט'.

"ידעתי שכדי להטמיע את השיטה, אני חייב לעשות זאת בתוכנית מדורגת, עכשיו אתן לך 3 עקרונות שאם תבין אותם – תבין את השיטה כולה:

  1. בשביל להפוך פעולה סתמית לפעולה ערכית, אתה חייב להוסיף לה נימה של אקטיביזם. אתה יכול סתם להצהיר ש'אין בעיה לאכול פיצה', אבל זה אפילו לא דומה לאותו טיעון כשהוא נאמר בנימה אקטיבית: 'אלחם עד טיפת דמי האחרונה על הזכות לאכול פיצה!'.
  2. אין שקר שלא מעורבת בו אמת. אם אתה לא מוסיף לשקר אמת, אנשים לא מאמינים בו.
  3. אתה מכיר את משחק השחמט? כשאתה מבצע מהלך שמורכב מכמה שלבים, אתה מתחיל מהשלבים הפחות בעיתיים, כדי שהיריב לא יקלוט את המהלך.

"רק לאחר שהמהלכים הקודמים שלך הוטמעו, אתה יכול בהפתעה להצניח את המהלך הדרמטי, שעל בסיס המהלכים הקודמים, הוא משנה לחלוטין את כללי המשחק.

"תראה, עד עכשיו הצלחתי להנחיל את הערכים והטרמינולוגיה בצורה נהדרת. הכנסתי בעיקר ערכים נכונים, שלאף אחד אין באמת סיבה לחלוק עליהם. אנשים קנו בהמוניהם את סרגל הערכים החדש, והם פועלים בעיקר על פיו. תראה באיזו קלות אפשר להחדיר סולם ערכים חדש.

"עכשיו שים לב כיצד התוכנית חלחלה אט אט:

התחלנו עם "אמנציפציה", "קומוניזם", "סוציאליזם", ועוד.

מיתגנו את התוכניות כ"דאגה לחלשים" – מישהו יכול לומר מילה רעה על דאגה לחלשים?"

אבל זה באמת טוב לדאוג לחלשים, לא?

"נכון. זה באמת החלק הטוב של התוכנית. היום התוכנית אוחזת בשלב של 'ליברליזם'. היום שולטות סיסמאות של 'חיה ותן לחיות', 'מימוש עצמי', ו'איש באמונתו יחיה', שוב נולד 'יצור חביב שדואג לחלשים'. עד כאן כאמור, החלק הטוב של התוכנית, אבל זהו רק שלב ביניים".

תן לי מפת דרכים. באיזה שלב של התוכנית, אנחנו עומדים כרגע?

"בעוד שבשלבי הביניים החדרנו לתודעה אך ורק ערכים אמיתיים ובמקומות הנכונים, בעידן הבא שקצת נכנסנו לפתחו, אנחנו הולכים אמנם להשתמש בערכים הנכונים, אך לא במקומות הנכונים.

"הקוקטייל הבלתי מוגבל שאפשר ליצור באמצעות המילה 'זכויות ה…' והמילה 'פרט'/'כלל' – יכול להתנגד לכל ערך מוסרי. אם תוסיף את הערך הקטלני של 'מימוש עצמי', זה כבר הופך את העבודה לקלה בהרבה.

"תראה איזו פלטפורמה מדהימה יצרתי. חשבתי פעם אפילו לפתח אפליקציה שעוזרת לאנשים להבין איזה 'ערך' – נוגד לאיזו 'זכות'…

"תחשוב על עולם שבו הרצונות שלך והערכים שלך הולכים שלובי זרוע, זה לא מקסים?".

בכנות? אכזבת אותי. ציפיתי למשהו רע, שטני, אכזרי. הרעיון שלך מאד ידידותי, הלוואי שאלו יהיו הצרות שלנו.

בעבר חטפנו דברים הרבה יותר גרועים. רציחות, מעשי שוד, מלכים מושחתים, כנופיות שודדים. יכול להיות שלעת זקנתך אתה קצת יורד רמה?

"בשביל לשמור על המוניטין שלי, אתן לך ספוילר. קבל הצצה לשנים הבאות:

• לימוד התורה – ערך שמתנגד להרבה מזכויות הפרט.

• אסור לחלל שבת, זה לא נוגד את זכויות הפרט?

• התורה מחייבת כל יהודי להניח תפילין, זה לא כפייה על הפרט?

• התורה מחייבת את הכלל במצוות "הקהל"? אתה מכיר כפייה גדולה מזאת?

• אנחנו שוקדים כעת על הגשת בג"ץ נגד לימוד תורה.

"כמובן שאשמח לראות שריפת ספרי קודש במדורה המונית ובחגיגות רחוב, אבל כל דבר בזמנו.

"כל זה לא יקרה ביום אחד. זהו תהליך הדרגתי, לחץ תקשורתי, וכמובן השתקת הפרטים שמתנגדים לזכויות הכלל, אך זהו היעד הסופי".

רגע, אז אתה לא נלחם בערכים ובמוסר באופן כללי, אלא רק בערכי תורת ישראל?

"אתה חושב שזה נוגד רק את ערכי תורת ישראל? הנה לך סיטואציה עתידנית: קח את הרוצח הכי שפל שאתה מכיר. אדם שלא חווה מעולם קושי, וגדל בבית הכי איכותי. הוא אפילו לא היה עצבני, הוא סתם היה משועמם. הוא הלך ורצח אדם בשביל ה'אקשן'.

"מגיע אליו שוטר, עוצר אותו בזעם רב, ומשליך אותו ב'אבו כביר'. הוא אפילו לא שוכר עורך דין. הוא נעמד מול השופט ופותח במונולוג מרגש:

"אדוני השופט. לך יש את הערכים שלך, ולי יש את הערכים שלי. מדוע אתה חושב שאתה יכול לכלוא אותי רק בגלל שדעותיך הם בעמדת הרוב? האם אין לי את הזכות לחיות את חיי על פי הערכים שאני מתחבר אליהם? מי אתה שתחליט עבורי מה טוב ומה רע"?

"מה גם שזה לא היה רצח סתמי. זה היה רצח יצירתי במיוחד, אני רואה בו 'אומנות', רצח זאת הדרך היחידה שבה אני יכול לממש את עצמי".

"תנסה שנייה לחשוב בצורה אבסולוטית במונחים של 'חופש הבחירה', 'איש באמונתו יחיה', 'אינדיבידואליזם' וכדו' ותבין שאם השופט הוגן וישר, ופועל רק על פי אמות המוסר החדשים – הוא יזכה אותו מיידית.

"אם אין טוב מוחלט ורע מוחלט, מדוע שיהיה אפשר להתערב בסכסוך פנימי בין שני אנשים? מדוע שאכלא אדם שעשה מעשה שאומנם בעיניי הוא רע, אך בעיניו הוא נהדר? איש באמונתו יחיה!

"שים לב שבעוד ובעבר התייחסו בתי המשפט לכמה סוגי עקרונות של מוסר וצדק, עקרונות הליברליזם החדשים שיצרתי הולכים ותופסים יותר ויותר מקום".

וזהו? כשהיעד הזה יתמלא תצא לפנסיה?

"כשנגיע לנקודה הזאת, אוכל לשבת על כיסא נדנדה שם למעלה, ולהשקיף עליכם בהנאה. מה יותר כייף מלראות אתכם פועלים על פי תורתי?!".

אתה לא מפחד שתשתעמם?

"אתה צודק, יוצא לי לחשוב על זה הרבה. אני חושב שכשישעמם לי ארד להרוג מישהו. אומנם לא יחסרו האנשים שירצו להרוג האחד את השני. רק תחשוב על הערך החשוב של 'דילול אוכלוסין'. זה מושג שכבר עכשיו הרבה אנשים מכובדים לא מתביישים לומר.

"אבל על הריגת אנשים אני לא אוותר, זה החלק האהוב עליי בעבודה. זהו רוע טהור, ולא צריכים לריב עם כוחות קדושה מעצבנים למיניהם. להרוג – זה לקטוף את פרי עמלי. מה גם שאסור להישאר בפנסיה בלי עבודה. הבטלה מביאה לידיי חטא…"

סליחה שאני אומר, אבל נדמה לי שהייתה תקופה כזאת בהיסטוריה שאנשים נלחמו בערכים, הרי ספרו של היטלר נכתב במטרה להילחם בערכים, וזה נגמר במלחמת העולם השנייה.

"אאוץ', שכחתי שאצלכם השואה עדיין זכורה כתקופה אפלה. אצלי היא זכורה כזיכרון הכי מתוק שהיה לי".

שטן יקר, תודה רבה על הראיון שהענקת לנו.

"לך לעזאזל!"

Photo by Racheal Lomas on Unsplash

2 מחשבות על “השטן חושף בראיון בלעדי: סטארט-אפ חדש שישנה את העולם”

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך גם

זיכרון

אשר נקדשנו באהבה ונצטווינו להדליק נר לנשמה

שבתאות בארץ הקודש

סיפורם המרתק של הקהילה השבתאית בירושלים, הקמתו ונפילתו של בית הכנסת החורבה תוך מחלוקת איומה שקרעה את ליבות גדולי העולם היהודי.

מהירות האור

מה סודך שלהבת יקירה, גלי לי מה את מסתירה. איך יופייך לא פג עם השנים, לא נס ליחו, לא התפוגג בין העמים • אתי קצבורג

כן לא שחור לבן – פרק 14

גבר צריך שתהיה לו מילה. מרוב שאתה מפחד, אישתך דורכת עליך וזה הזייה כי אתה לא טיפוס כזה שקט. יש לך דעות • פרק נוסף בסיפורו של אומץ לחרדים

סיפורו של חיים

בין בר מצווה, יום כיפור וקניית ד' מינים לסוכות, סיפורו של חיים מהדהד

היי, חשבתי עליך

מעולם לא קיבלתי! זה הדבר הכי מצחיק שראיתי בחיים שלי! אני אוהב אותך בחזרה! גם אני חושב עליך!

מעצמאות להתמסרות

אלי שטרן לוקח אותנו למסע מטלטל של גילוי פנימי, המחבר בין ראש השנה לסוכות

חנוך

"אַבָּא חוֹנֵךְ יֶלֶד חוֹנֵךְ אַבָּא חוֹנֵךְ יֶלֶד" – שיר מאת יעקב מתן

No data was found

אולי יעניין אותך גם

רוצים להיות מעודכנים?
הירשמו לניוזלטר שלנו