אם ר' חיים טוב לנערה חילונית, גם אתם יכולים

המקום: קלפי בפתח תקווה, הזמן: בחירות לכנסת ה-22, הסיטואציה: צעירה ליכודניקית מבררת מה האות של 'יהדות התורה' • ומה יש לה לומר להגנתה?
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print

"זה היה אחד הדברים היותר דמיוניים שנתקלתי בהם בחיי", שחזר בפניי אחי את המקרה שהיה עד לו. היה זה עם דמדומי החמה של יום הבחירות לכנסת ה-22, אחוזי ההצבעה החלו לנסוק כלפי מעלה, לאחר האמבוש האחרון שהפוליטיקאים עשו בכדי להבטיח את ניצחונם.

נתניהו יצא ל'בליץ' ראיונות בתקשורת, המריץ את תומכיו לקלפיות ופתח צ'טבוט עם מצביעים; בכירי 'כחול לבן' יצאו לחופי הים, להוציא את הציבור משאננות; והמפלגות החרדיות התמקדו בסכנה הרוחנית הטמונה בהקמת ממשלת שמאל, העלולה לפגוע בצביון היהודי ומסורת ישראל.

לאורך כל מערכת הבחירות, בדומה לקודמותיה, ביהדות התורה השתמשו בסלוגנים הקלישאתיים דוגמת 'ועשית ככל אשר יורוך' וכדו', כשבצוות ההיגוי של 'דגל התורה' בחרו להבליט את גדולי ישראל מרנן הגר"ח קנייבסקי והגרי"ג אדלשטיין ולהציבם בחזית הקמפיין, על שלטי חוצות וכדו'.

האסטרטגיה, כך נראה, הייתה להחזיר 'בנים אבודים' הביתה, את אלו שאוהבים לכנות ברחוב החרדי 'בעלי החולצות הכחולות'. ואכן, בשילוב קמפיין השיסוי של 'ישראל ביתנו' ומפלגות נוספות נגד הציבור החרדי, הקמפיין הממוקד שהחדיר תחושת שייכות בקרב רבים, הביא בסופו של יום לתוצאות מרשימות.

אך עד כמה השפיעה דמותם של גדולי ישראל על בעלי זכות הבחירה? לפי הסיפור הבא נראה כי לעולם לא נוכל לדעת. אחזור למקרה שאחי היה עד לו – והוא מספר לי כך:

"אני משקיף כאן באחד הקלפיות בפתח תקוה. בין המצביעים שהגיעו לממש את זכות בחירתם, הייתה נערה חילונית שהגיעה להצביע יחד עם אביה בפעם הראשונה.

"וועדת הקלפי ביצעה את ההליך הקבוע. המזכיר ביקש ממנה תעודה מזהה ולאחר שזוהתה באופן ברור קיבלה לידיה מעטפה, במטרה לתחוב בתוכה את פתק המפלגה לה היא חפצה לתת את קולה.

"רגע לפני שניגשה אל מאחורי הפרגוד, שאלה את אביה מעט בקול האם 'האות של יהדות התורה זה ג'?' הוא ענה לה 'כן' והוסיף: 'רק שימי לב שאת באמת שמה את הפתק הזה'. היינו בשוק כל חברי הקלפי, המזכיר והיו"ר מטעם רשימת 'כחול לבן', חברי הוועדה והמשקיפים וגם מפקח מטעם וועדת הבחירות, שנוכח שם בדיוק באותו הזמן.

"היא ניגשה אל הכוורת שמאחורי הפרגוד ולאחר מכן שלשלה את המעטפה לקלפי שמולנו, ואנו נשארנו פעורי פה. מזכיר הקלפי לא התאפק, אזר אומץ ושאל: 'הצבעת ג?', היא ענתה שכן והוסיפה: 'למה לא? לא רק אני, גם כל המשפחה שלי הצביע כך. למה שנוותר על ברכה מהרב קנייבסקי?', תוך שציינה בדבריה כי משפחתה ליכודניקית, אך היה קשה להם לוותר על הברכה".

"סיפור יפה", ניסיתי לקפל את ההתרחשות הזו לצמד מילים אלו, אך כאן לא תם הסיפור. אחי הוסיף לשתף אותי בתחושותיו ואמר: "הייתי בהלם, חשבתי ששם זה נגמר, אבל אז מפקח הבחירות שעמד בסמיכות אליי, עם כיפה סרוגה קטנה לראשו, סינן לי בשקט: 'תראה מה הרב קנייבסקי יכול לעשות, גם אני הכנסתי ג' בקלפי'".

אל מול תמימות טהורה שכזו, כשחלקים מאתנו פוזלים ימינה ושמאלה ושוקלים לתת את תמיכתם למפלגות טרנדיות כאלו ואחרות, כדאי לזכור מה הוא הדבר החשוב יותר ולחשב מסלול מחדש. בהשאלה מאותה נערה אפשר לסכם זאת כך: תהיו ליכודניקים, תצביעו ג'.

2 מחשבות על “אם ר' חיים טוב לנערה חילונית, גם אתם יכולים”

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך גם

השלום לא יצמח מפוליטיקאים: בואו לתכנן עתיד משותף במועצת התושבים הירושלמית

ירושלים נראתה תמיד כמו המכשול הגדול בדרך להשכנת שלום בינינו לשכנינו. דווקא בימים בהם השלום נראה רחוק מאי פעם – גרשון בסקין מוצא בבירה פריצת דרך והזדמנות • ומי ההשראה? הרב המנוח

הנרות הללו

וילדי הקט עומד בחלון
ומצמיד את אפו לזגוגית
מצייר באדים חיוך עם תקווה
מתבונן הוא בנרות ועיניו משתאות

הקורונה שולטת בכיפה

איך הקורונה הפכה למלחמת דת • להיכן נעלמה מצוות "ונשמרתם" • אתי קצבורג בקריאה לאחריות מגזרית

קומיקס חרדי בסוכות

תערוכת הקומיקס החרדי בגלריית המקלט, האמן מוטי הלר בתצוגת יחיד מרהיבה

הקורונה היא אילוץ והזדמנות: סדר יום חרדי חדש

המצב החדש אליו נכנסנו, מציב בפנינו צורך לבחון את דרכנו • הרב בצלאל כהן מציע סדרת רעיונות – מבתי מדרש וירטואליים, דרך יזמים חברתיים שימלאו את חלל העסקונה הכושלת, ועד פתיחה במערכת יחסים חדשה עם החברה הישראלית

המשא, המסע, והמסר

פריקת עומסים, בדרך לחיים שלווים ונטולי דאגות שווא

חנוך

"אַבָּא חוֹנֵךְ יֶלֶד חוֹנֵךְ אַבָּא חוֹנֵךְ יֶלֶד" – שיר מאת יעקב מתן

No data was found

אולי יעניין אותך גם

געגוע

רוצים להיות מעודכנים?
הירשמו לניוזלטר שלנו

דילוג לתוכן