אם ר' חיים טוב לנערה חילונית, גם אתם יכולים

המקום: קלפי בפתח תקווה, הזמן: בחירות לכנסת ה-22, הסיטואציה: צעירה ליכודניקית מבררת מה האות של 'יהדות התורה' • ומה יש לה לומר להגנתה?
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print

"זה היה אחד הדברים היותר דמיוניים שנתקלתי בהם בחיי", שחזר בפניי אחי את המקרה שהיה עד לו. היה זה עם דמדומי החמה של יום הבחירות לכנסת ה-22, אחוזי ההצבעה החלו לנסוק כלפי מעלה, לאחר האמבוש האחרון שהפוליטיקאים עשו בכדי להבטיח את ניצחונם.

נתניהו יצא ל'בליץ' ראיונות בתקשורת, המריץ את תומכיו לקלפיות ופתח צ'טבוט עם מצביעים; בכירי 'כחול לבן' יצאו לחופי הים, להוציא את הציבור משאננות; והמפלגות החרדיות התמקדו בסכנה הרוחנית הטמונה בהקמת ממשלת שמאל, העלולה לפגוע בצביון היהודי ומסורת ישראל.

לאורך כל מערכת הבחירות, בדומה לקודמותיה, ביהדות התורה השתמשו בסלוגנים הקלישאתיים דוגמת 'ועשית ככל אשר יורוך' וכדו', כשבצוות ההיגוי של 'דגל התורה' בחרו להבליט את גדולי ישראל מרנן הגר"ח קנייבסקי והגרי"ג אדלשטיין ולהציבם בחזית הקמפיין, על שלטי חוצות וכדו'.

האסטרטגיה, כך נראה, הייתה להחזיר 'בנים אבודים' הביתה, את אלו שאוהבים לכנות ברחוב החרדי 'בעלי החולצות הכחולות'. ואכן, בשילוב קמפיין השיסוי של 'ישראל ביתנו' ומפלגות נוספות נגד הציבור החרדי, הקמפיין הממוקד שהחדיר תחושת שייכות בקרב רבים, הביא בסופו של יום לתוצאות מרשימות.

אך עד כמה השפיעה דמותם של גדולי ישראל על בעלי זכות הבחירה? לפי הסיפור הבא נראה כי לעולם לא נוכל לדעת. אחזור למקרה שאחי היה עד לו – והוא מספר לי כך:

"אני משקיף כאן באחד הקלפיות בפתח תקוה. בין המצביעים שהגיעו לממש את זכות בחירתם, הייתה נערה חילונית שהגיעה להצביע יחד עם אביה בפעם הראשונה.

"וועדת הקלפי ביצעה את ההליך הקבוע. המזכיר ביקש ממנה תעודה מזהה ולאחר שזוהתה באופן ברור קיבלה לידיה מעטפה, במטרה לתחוב בתוכה את פתק המפלגה לה היא חפצה לתת את קולה.

"רגע לפני שניגשה אל מאחורי הפרגוד, שאלה את אביה מעט בקול האם 'האות של יהדות התורה זה ג'?' הוא ענה לה 'כן' והוסיף: 'רק שימי לב שאת באמת שמה את הפתק הזה'. היינו בשוק כל חברי הקלפי, המזכיר והיו"ר מטעם רשימת 'כחול לבן', חברי הוועדה והמשקיפים וגם מפקח מטעם וועדת הבחירות, שנוכח שם בדיוק באותו הזמן.

"היא ניגשה אל הכוורת שמאחורי הפרגוד ולאחר מכן שלשלה את המעטפה לקלפי שמולנו, ואנו נשארנו פעורי פה. מזכיר הקלפי לא התאפק, אזר אומץ ושאל: 'הצבעת ג?', היא ענתה שכן והוסיפה: 'למה לא? לא רק אני, גם כל המשפחה שלי הצביע כך. למה שנוותר על ברכה מהרב קנייבסקי?', תוך שציינה בדבריה כי משפחתה ליכודניקית, אך היה קשה להם לוותר על הברכה".

"סיפור יפה", ניסיתי לקפל את ההתרחשות הזו לצמד מילים אלו, אך כאן לא תם הסיפור. אחי הוסיף לשתף אותי בתחושותיו ואמר: "הייתי בהלם, חשבתי ששם זה נגמר, אבל אז מפקח הבחירות שעמד בסמיכות אליי, עם כיפה סרוגה קטנה לראשו, סינן לי בשקט: 'תראה מה הרב קנייבסקי יכול לעשות, גם אני הכנסתי ג' בקלפי'".

אל מול תמימות טהורה שכזו, כשחלקים מאתנו פוזלים ימינה ושמאלה ושוקלים לתת את תמיכתם למפלגות טרנדיות כאלו ואחרות, כדאי לזכור מה הוא הדבר החשוב יותר ולחשב מסלול מחדש. בהשאלה מאותה נערה אפשר לסכם זאת כך: תהיו ליכודניקים, תצביעו ג'.

2 מחשבות על “אם ר' חיים טוב לנערה חילונית, גם אתם יכולים”

כתוב/כתבי תגובה

אולי יעניין אותך גם

כן לא שחור לבן – פרק 9

אנחנו יכולים לתת לגיטימציה לרע, לכן הסודות נשמרים בסוד • פרק נוסף בסיפורו של אומץ לחרדים

שירה חדשה ישנה

עם נושע יצא, כולו אומר חיפזון. עף עם הרוח, נשר, כנפי דמיון. וכרגע ים נקרע, יבש בקיפאון • רָאֲתָה שִׁפְחָה עַל הַיָּם – דוד דרוק

הישיבה לגברים בלבד

פעילת ש"ס נלהבת מוצאת את עצמה מובילה את מחאת הכיסאות, טור אישי סוער במיוחד

כן לא שחור לבן – פרק 7

מה יש לך, אתה רציני? זה סאפ, זה כמו חסקה אבל זה ספורט • פרק נוסף בסיפורו של אומץ לחרדים

הטיול הראשון שלי בגטו תל אביב

ויהי ככלות הסגר, גמרתי אומר בליבי לצפות מקרוב אחר מדינת תל אביב • בעודי הולך לתומי, ננעצו בי עיניו של אותו הלך מגולח למשעי ומקועקע לרוב • או אז התנהל בינינו הדו-שיח הבא:

מי רוצה "לחיות בשלום"? שוחחתי עם 109 ישראלים ופלסטינים, ועם חמור אחד

הוא אחד מפעילי השלום המפורסמים בעולם; בזכותו גלעד שליט שב הביתה; וכעת, ברקע תכנית טראמפ, גרשון בסקין פותח שיחות גלויות עם אנשים משני עברי המתרס, וצולל לנבכי נפשם • את התובנות המפתיעות אסור לכם לפספס

מפטיר יונה

בגלים מתגרים ספינתי טולטלה, ועל סיפוני כבר הקצף עלה – שיר כפרה בראי יונה

No data was found

אולי יעניין אותך גם

רוצים להיות מעודכנים?
הירשמו לניוזלטר שלנו