חרדים ברשת

חרדים ברשת: סדרה בת 3 פרקים מנתחת את הכניסה החרדית לרשת, ואת השפעתה על החרדים בישראל.

למה הרבנים החרדים נאבקו כל כך בטכנולוגיה, ומדוע עכשיו הם בקרב בלימה? החברה החרדית עוברת שינויי ענק בעשור וחצי האחרונים, בד בבד עם כניסת האינטרנט יותר ויותר לחיינו. מגפת הקורונה, והסגר שכפתה עלינו, האיצו את התהליכים הללו עוד יותר. כך הולכת ונסדקת החומה בין החרדיות לישראליות.

פרק 1 - המאבק בטכנולוגיה

הממסד הרבני נאבק בתקשורת החילונית מאז ומתמיד. עם העיתונות, הרדיו החילוני והטלוויזיה היתה לו הצלחה של מאה אחוזים. אך האינטרנט הציב בפני הרבנים אתגר קשוח. בשנת 2002, פורומים ראשונים של חרדים כבר פעלו במחתרת. שנה לאחר מכן רכש הציבור החרדי בהמוניו מכשירי סלולר חדשים, מהדור השני, שאפשרו שליחת הודעות וחבילות תוכן. באותה שנה התעורר הממסד הרבני והבין: זו מלחמה על הבית. כך החל המאבק הרבני הגדול נגד ״פגעי הטכנולוגיה״.

נגן וידאו

פרק 2 - הסמארטפון המוגן

ב-2007 הגיע לעולם האייפון, והאדם המערבי התאהב בו. גם החרדים, במיוחד העובדים מביניהם, נזקקו למכשיר החדש. אך הסמרטפון נאסר על ידי כל רבני המגזר. כך נולדה תופעת ״המכשירים הכפולים״: מכשיר כשר ומיושן ביד, ומכשיר מתקדם ואסור- בכיס. ככל שגדלה התופעה, הבין הממסד הרבני שעליו לשנות גישה. כך נולד, ב-2012, הסמרטפון המוגן. הוא אמנם חסום בפני רשתות חברתיות ודפדפנים. אך שם החלה להיווצר תרבות דיגיטלית חרדית.

פרק 3 - הרשתות החברתיות

בעוד מרבית החרדים נחשפים, במידה כזו או אחרת, בווטסאפ, רק מיעוט ליברלי ונחוש הגיע לפייסבוק. אך הקהילות שקמו שם התניעו שינויים חברתיים שיש להם השפעה על החברה החרדית כולה. משם הגיעו צעירים מודרנים גם לטוויטר, יוטיוב ואינסטגרם. מגפת הקורונה המשתוללת האיצה את התהליך הדיגיטלי, וגרמה אפילו אברכים שמרניים במיוחד להכניס אינטרנט הביתה. לנגד עינינו מתרחשת מהפכה חרדית, וזו עתידה להשפיע כל החברה בישראל.